۱۳۹۴ شهریور ۲۷, جمعه

ایران-گورهای جمعی قتل عام67-گلستان جاويد- مزار شهيدان بابل

گلستان جاويد- مزار شهيدان بابل
موقعيت:
گلستان جاويد در مركز شهر بابل، محله بهايي‌ها «بهايي محله يا گل محله قرار دارد. اين گورستان از شرق به بهايي محله، از غرب به جاده كمربندي بابلسر، از سمت شمال به گورستان بهائي‌ها و از جنوب به سمت ساختمان هلال‌احمر محدود شده است.
گلستان جاويد» تا پيش از 30خرداد سال 60، يك ملك خصوصي متعلق به يكي از اهالي «بهايي محله» شهر بابل بود كه در آن زمان هيچ‌گونه ساخت‌و‌سازي در آن وجود نداشت. با شروع اعدام‌هاي سياسي بعد از 30خرداد سال 1360 در شهر بابل، خانواده‌ها اجازه دفن فرزندانِ شهيدشان در گورستان عمومي شهر معروف به «آرمگاه معتمدي» را نداشتند. به‌همين دليل خانواده‌ها به دنبال محلي براي دفن پيكرهاي فرزندان‌شان بودند و برخي مجبور به دفن شهيدان‌شان در حيات خانه‌هاي خود ميشدند! و برخي ديگر به پيشنهاد صاحب زمين (گلستان جاويد) فرزندان شهيد خود را دراين قطعه دفن كردند...! از آن پس اين مكان ازسوي مردم «گلستان جاويد» ناميده شد! هم چنين «گلستان جاويد» مزار گروهي از شهيدان قتل‌عام زندانيان سياسي در سال 67 است كه از سوي سپاه پاسداران شبانه بصورت جمعي دفن گرديدند.
به‌رغم اينكه اين مكان طي دهه شصت، با گسترش اعدامها رفته‌رفته به يك گورستان تبديل گرديده بود، اما رژيم ضدبشري آخوندي هيچ‌گاه اجازه سنگ‌گذاري بر روي قبور شهيدان را نداده است! هر خانواده، محل دفن شهيدش را با تكه سنگي يا شيئي علامت‌گذاري كرده و گورستان هم‌چنان بصورت مخروبه باقي مانده است...!
پاكسازي جنايت عليه‌بشريت...!
در فاصله سال‌هاي 78 و 79 شهرداري بابل، تحت‌عنوان ساختمان‌سازي، قصد تصرف و خاك‌برداري اين مكان را داشت. اما اهالي شهر و خانواده‌هاي شهيدان با اعتراض و مراجعات پي‌درپيِ خود توانستند از اين اقدام جنايت‌كارانه رژيم ممانعت بعمل آوردند.
در ارتباط با پاكسازي آثار جنايت از سوي رژيم در گزارشي از اين گورستان آمده است: «در اثر بارندگي و شسته شدن خاك گورستان، پيكرهاي شهيدان كه در عمق كمي بصورت جمعي دفن شده بودند بيرون مي‌زند. به‌اين ترتيب خبر كشف گور‌جمعي به‌سرعت در شهر منتشر مي‌شود با انتشار خبرِ كشف گورجمعي بسياري از مردم و هوداران در محل گورستان تجمع كرده و سرودخوانان براي شهيدان اداي احترام مي‌كنند. رژيم به‌محض اطلاع از تجمعِ اهالي شهر اقدام به متفرق كردن مردم كرده و به‌منظور از بين بردن آثار جنايت عليه‌بشريت 3 كاميون آهك بر روي پيكرهاي شهيدان ريخته و گور جمعي را به وسيله بولدوزر با خاك مي‌پوشاند. از آن تاريخ تاكنون مردم و خانواده‌هاي شهيدان قتل‌عام همه‌ساله در سالگرد قتل‌عام زندانيان سياسي به‌منظور گراميداشت شهيدان قتل‌عام از شهرهاي اطراف در «گلستان جاويد» تجمع مي‌كنند.
تعدادي از شهيداني كه در «گلستان جاويد» دفن شده‌اند عبارتنداز:
مجاهدان شهيد: نادر اصغريان – عباس صادقي اميري – علي و حسن شريف طبرستاني – سيدرضا حجازي - رضا آفرند –
مظاهر حاجي محمدي – علي زمان فيروزجائيان – ناصر لطيفي – محمد افسري- مهدي روحاللهزاده، بهزاد شهدائي،
محسن واعظ زاده، محمدعلي رامش…

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر